Blog

سیاتیک چیست؟

by پزشک پا in دسامبر 30, 2018

سیاتیک چیست؟

سیاتیک اشاره به درد پشت ناشی از یک مشکل عصبی دارد. این عصب بزرگ از پشت به پا متصل می شود. هنگامی که چیزی به عصب سیاتیک آسیب می زند و یا به آن فشار می دهد، می تواند درد در قسمت پایین پشتی را که به داخل مفصل ران، باسن و پا وارد وصل میشود ایجاد کند. تا 90٪ افراد بعد از جراحی سیاتیک بهبود می یابند.

 علائم سیاتیک

شایعترین نشانه سیاتیک، درد کمر است که از طریق ران و ساق پا و پایین یک پا گسترش می یابد. درد معمولا فقط یک پا و در هنگام نشستن، سرفه یا عطسه شدن ممکن است بدتر شود. پا همچنین ممکن است در زمان احساس بیحسی، ضعیف باشد. نشانه های سیاتیک معمولا ناگهان ظاهر می شوند و ممکن است روزها یا هفته ها ادامه یابد.

 

سیاتیک یا درد پشت؟

تا 85 درصد از آمریکایی ها در طول زندگی خود نوعی از درد پشت را تجربه می کنند. اما این همیشه عصب سیاتیک را شامل نمی شود. در بسیاری از موارد، کمر درد ناشی از انقباض یا انقباض عضلات پشت کمر است. که اغلب در زنان به دلیل انجام زایمان سزارین که عصب ها از هم جدا می کند ایجاد میشود  که درد پا و پا را در پی دارد. این ممکن است .

 

چه کسی دچار  سیاتیک میشود؟

اکثر افراد مبتلا به سیاتیک بین سنین 30 تا 50 سالگی هستند. زنان به دلیل فشار روی عصب سندیکی جنین در معرض ابتلا به این مشکل در دوران بارداری احتمال بیشتری دارند. علل دیگر شامل دیسک فتق و یک آرتریت دژنراتیو ستون فقرات است.

 

دیسک تیز یا دیسک حنجره

دیسک تیز شایعترین علت سیاتیک دیسک حنجره است. که مانند بالشتک بین مهره های ستون فقرات عمل می کند. این دیسک ها ضعیف تر از سن شما هستند و آسیب پذیرتر می شوند. گاهی اوقات مرکز ژل مانند دیسک از طریق پوشش بیرونی آن بر روی ریشه های اعصاب کیستی فشار می آورد.یک چهارم از آنها نشانه هایی دارند که بیش از 6 هفته طول میکشد

 

 

سیاتیک چیست؟

سیاتیک چیست؟

 

تنگی کانال نخاعی

تنگی نخاعی سایش طبیعی و پاره شدن مهره ها می تواند منجر به تنگ شدن کانال نخاعی شود. این تنگ شدن باعث میشود بر ریشه های اعصاب سیاتیک فشار وارد کند. تنگی نخاع در بزرگسالان بالای 60 سال رایج است.

 

علت تومور ستون فقرات :

تومورهای نخاعی در موارد نادر، باعث سیاتیک میشوند از تومورهایی که در داخل یا در امتداد نخاع یا اعصاب سیاتیک رشد میکنند یک تومور رشد می کند، و می تواند بر روی اعصاب که از شکاف نخاع به عصب ایجاد می کند فشار آورد.

 

علت عضله پيرفيسم فشرده :

سندرم Piriformis پيرفيسیس يک عضله عميق در باسن است. که ستون فقرات پایینی را به استخوان فوقانی متصل می کند و به طور مستقیم بر روی اعصاب سیاتیک قرار می گیرد. اگر این عضله به اسپاسم برسد، می تواند فشار عصب سیاتیک را به وجود آورد و باعث نشانه های سیاتیک شود. سندرم Piriformis در زنان شایع تر است.

این شرایط می تواند مردانی که کیف پول خود در جیب های شلوار خود قرار میدهند اتفاق بیفتد. این فشار مخرب باعث بر عضله پری فریمکس می شود و در طول زمان اعصاب های سیاتیک تشدید می شود. با نگه داشتن کیف پول خود در جیب جلو یا جیب پاکتی می توانید از این مشکل اجتناب کنید

 

  بالا رفتن از پله:

ساکروئیلیت Sacroiliitis یک التهاب از یک یا هر دو اتصالات sacroiliac، نقطه ای است که در پایین ترین قسمت ستون فقرات به لگن متصل است. ساکروئیلیت می تواند درد در باسن ها را ایجاد کند و حتی ممکن است یک یا هر دو پا را  ایجاد کند

 

درد می تواند با ایستادن طولانی و یا صعود از پله ها بدتر شود. ساکروئیلیت می تواند ناشی از آرتریت، آسیب، حاملگی یا عفونت باشد

 

عفونت لگن

آسیب یا عفونت سایر علایم سیاتیک شامل التهاب عضلانی، عفونت رحم یا آسیب، مانند شکستگی. به طور کلی، هر شرایطی که عصب سیاتیک را تحریک و یا فشرده می کند ممکن است نشانه ها را ایجاد کند. در برخی موارد هیچ علت خاصی برای سیاتیک وجود ندارد.

 

تشخیص سیاتیک:

آزمون برای تعیین اینکه آیا شما سیاتیک دارید، باید نزد پزشک بروید پزشک شما از شما میپرسد که دردساتیک در شما شروع شده و دقیقا چه موقع اتفاق افتاده است.ممکن است از شما خواسته شود بنشستن، قدم زدن بر پاشنه پا راه بروید یا پا را بدون خم شدن زانو بلند کنید. این آزمایش های عضلانی می تواند به پزشک شما کمک کند که تعیین کند آیا اعصاب اسبی است که تحریک شده یا نه

 

تصویربرداری

پزشک شما ممکن است از تست های تصویربرداری مانند MRI درخواست کند تا اطلاعات بیشتری در مورد محل و علت عصب تحریک شده را مشخص کند. یک MRI می تواند همسویی دیسک های مهره، رباط ها و ماهیچه ها را نشان دهد.

 

یک CT اسکن رنگی همچنین می تواند تصویر مفیدی از نخاع و اعصاب را فراهم کند. تعیین علت سیاتیک می تواند مسیر درمان را هدایت کند.

اشعه ایکس

اشعه ایکس می تواند به تشخیص ناهنجاری های استخوانی کمک کند اما نمی تواند مشکلات عصبی را شناسایی کند.

 

عوارض ناشی از سیاتیک

اگر شما کنترل مثانه یا روده خود را از دست داده اید بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید. این می تواند نشانه یک وضعیت اورژانس باشد که برای جبران آسیب دائمی نیاز به عمل جراحی دارد. خوشبختانه این عوارض نادر است. اغلب موارد سیاتیک در عرض چند روز یا چند هفته و در معرض آسیب پایدار نیستند.

 

سیاتیک چیست؟

سیاتیک چیست؟

کم کردن فشار سیاتیک:

یخ و گرما مراحل را می توانید در خانه برای کاهش درد ناشی از سیاتیک انجام دهید.

پد گرم یا یخ ممکن است  مفید باشد.

هر دو ساعت 20 دقیقه حرارت یا یخ را اعمال کنید سعی کنید متناوب بین 2 ساعت باشد.

 

تسکین درد سیاتیک 

تسکین سیاتیک: دارو های ضد عفونی کننده بارداری می توانند املاح کوتاه مدت سیاتیک را فراهم کنند. استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسنشامل این موارد هستند. پزشک شما ممکن است یک تزریق استروئیدی به شما بدهد تا التهاب را کاهش دهد.

 حرکات کششی 

سعی کنید فعال باقی باشید.فعالیت واقعا می تواند به کاهش التهاب و درد کمک کند. یک فیزیوتراپیست میتواند به شما نشان دهد چگونه بافت همسترین را به آرامی بکشید و به عقب برگردید.

 

تمرین یوگا

می تواند به تثبیت ناحیه آسیب دیده و تقویت هسته خود کمک کند. بسته به شرایط پزشکی شما ممکن است  برخی تمرینات خاصی توصیه نشود. پزشک شما همچنین می توانید پیاده روی کوتاه مدت را توصیه کنید. تزریق استروئید برای کمک به درد سیاتیک

 

تزريق

 

در موارد شدید، پزشک ممکن است استروئیدها را به داخل ناحیه ستون فقرات تزریق کند تا التهاب را کاهش دهد. این دارو را به طور مستقیم به ناحیه اطراف عصب سیاتیک ارائه می دهد. جراحی سیاتیک در حال انجام است 

 

جراحی

اگر سیاتیک شما ناشی از دیسک حنجره باشد و بعد از چهار تا شش هفته درد شدید ایجاد می کند، جراحی ممکن است یک گزینه باشد. جراح بخشی از دیسک فتق را برطرف می کند تا فشار بر عصب سیاتیک را کاهش دهد.

 

حدود 90 درصد از بیماران از این نوع جراحی امداد رسانی می کنند. سایر روش های جراحی می تواند سیاتیک ناشی از تنگی نخاعی را کاهش دهد.

 

 

درمان فیزیوتراپی

پس از جراحی سیاتیک توانبخشی پس از عمل جراحی شروع میشود، معمولا برای رانندگی، بلند کردن، یا خم شدن به مدت حدود یک ماه  اجتناب کنید. پزشک شما ممکن است فیزیوتراپی را توصیه کند تا به شما کمک کند که عضلات پشت را تقویت کنید. هنگامی که کامل مشکل رفع شد شانس بسیار خوبی برای بازگشت به همه فعالیت های معمولی برای شما وجود دارد.

 

طب سوزنی

برای تسکین سیاتیک درمان های تکمیلی شواهدی وجود دارد که طب سوزی، ماساژ، یوگا، و تنظیم کایروپراکتیک می تواند درد کمر درد را کاهش دهد. اما برای تعیین اینکه آیا این درمان ها برای سیاتیک مفید هستند، تحقیقات بیشتری لازم است

 

منبع : پزشک پا

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *