درای نیدلینگ یا سوزن خشک چیست؟ – درمان بیماری های پا – پا درد – فیزیوتراپی در منزل

Blog

درای نیدلینگ یا سوزن خشک چیست؟

by پزشک پا in ژانویه 18, 2018

درای نیدلینگ یا سوزن خشک چیست؟

درای نیدلینگ یک تکنیک و روش جدید درمانی در فیزیوتراپی است که از یک سوزن بسیار نازک و مخصوص جهت رفع و درمان گرفتگی و اسپاسم عضلات و نقاط ماشه ای(حساس) وسط عضلات و درمان میگرن، سیاتیک، کمر درد، پا درد و امراض مختلف ستون فقرات … استفاده میشود.یکی از روش های درمان گرفتگی عضلانی و برخی درد های ناشی از درگیری عصب انجام درای نیدلینگ می باشد که تکنیکی بروز در فیزیوتراپی است که از یک سوزن بسیار نازک برای انجام آن استفاده میشود و این فرآیند تنها توسط فیزیوتراپ متخصص صورت میگیرد و نیاز به مهارت بالایی دارد.آموزش درای لندینگ معمولا توسط فیوتراپ ها به علاقمندان ارائه میگردد.برای آشنایی با بهترین فیزیوتراپی تهران این مطلب را بخوانید.

درای نیدلینگ چه کاربردهایی دارد؟
درای نیدلینگ در بسیاری از مشکلات اسکلتی و عضلانی کاربرد دارد مانند: انواع گرفتگی های دردناک عضلانی، شانه منجمد،
سندروم آرنج تنیس بازان و گلف بازان ، چسبندگی عصب درمچ دست(CTS)  دردهای ناحیه ی باسن ونشیمنگاه، انواع دردهای مچ و کف پادردهای عضلات همسترینگ و ران درد ناشی از فعالیت مداوم در جلو ساق پا، سردردهای با منشا گردنی درد سیاتیک، درد ناحیه ی لگن درد های زانو، درد ناشی از آسیب های مکرر مفاصل، زانو درد، درد ستون فقرات و میگرن کارایی بسیار بالایی دارد و در درمان و روند بهبودی این امراض بسیار مفید و موثر می باشد.

درای نیدلینگ بر اساس چه مکانیسم هایی عمل میکند؟
مکانیسم اثر درای نیدلینگ هنوز بصورت کامل شناخته نشده است ولی برخی پژوهشگران توضیحات علمی قانع کننده ای در این زمینه ارائه داده اند از جمله Dr. shah و همکارانش اعتقاد دارند که فرو بردن سوزن مخصوص در نقطه ی ماشه ای باعث ترشح برخی مواد شیمیایی میشود که چرخه ی اسپاسم و درد را متوقف میکند و باعث تسکین درد می شود و اعصاب را نیز آرام میکند و بدن را در حالت آرامش قرار می دهد.

آیا درای نیدلینگ همان طب سوزنی است؟
خیر,درای نیدلینگ هم در روش درمان و هم در توضیح مکانیسم عمل با طب سوزنی متفاوت است،هر چند این دو گاهی بصورت اشتباه بجای هم به کار میروند.البته بسیاری از فیزیوتراپیست ها که دوره های مختلف “طب سوزنی”را گذرانده اندبرای درمان اختلالات اسکلتی و عضلانی از آن بهره می گیرند.طب سوزنی فواید بسیاری دارد ولی روند انجام درای لندینگ با طب سوزنی متفاوت است.

انجام درای نیدلینگ چه حسی در فرد ایجاد میکند؟
معمولآ انجام آن بدون درد است ولی این  احتمال وجود دارد که فرد در حین انجام درای نیدلینگ درد و سری خفیفی را در موضع احساس کند و یا پرشهای عضلانی(توییچ عضلانی) را حس کند که این توییچ ها گاها کمی درد دارد ولی قابل تحمل است و معمولا بیماران از این بابت اذیت نمیشوند

بعد از انجام درای نیدلینگ بیمار باید چه کاری انجام دهد؟
معمولا بعد از هر عملی در راستای روند بهبودی یک سری نکات و مراقبتها لازم است .بعد از اتمام درای نیدلینگ استفاده از کمپرس سرد و گرم با توصیه فیزیوتراپیست بسیار کمک کننده است و انجام حرکات کششی مناسب تنها زیر نظر فیزیوتراپیست میتواند روند بهبودی را تسریع نماید.

آیا سوزن های استفاده شده استریل هستند؟
سوزن ابزار اصلی درای نیدلینگ می باشد که این سوزنها با سوزنهای معمولی متفاوت هستند.مسلما قبل شروع درای لندینگ سوزنها استریل می شوند و فقط از سوزن های مخصوص استریل ویکبار مصرف استفاده می شود.

درای نیدلینگ عوارض جانبی هم دارد؟

درای نیدلینگ عوارض خاص و شایعی ندارد بسته به نوع بدن بیمار و میزان قوی بودن بنیه فرد ممکن است بیماران در موضع درمان شده احساس سری و کرختی را تا چند ساعت را گزارش میدهند که حداکثر تا 24 ساعت بصورت کامل برطرف میشود.

چه گروه پزشکی صلاحیت انجام درای نیدلینگ را دارند؟
همانطور که گفته شد درای نیدلینگ یک مدالیته و تکنیک نوین در فیزیوتراپی است و فقط فیزیوتراپیست با توجه به داشتن دانش جامع و کامل در زمینه ی آناتومی و آناتومی سطحی و مهارت های لمسی و بیومکانیک صلاحیت انجام آن را دارد و اگر توسط فرد غیر از “فیزیوتراپیست” با هر عنوان و تخصصی انجام شود احتمال آسیب جدی به بیمار وجود دارد

درای نیدلینگ به تنهایی یک روش درمانی است یا در کنار دیگر مدالیته های فیزیوتراپی بکار میرود؟
معمولا درای نیدلینگ را در کنار بقیه متدها و درمانهای پزشکی به کار می برند و البته ممکن است به تشخیص فیزیوتراپیست میتواند یک درمان کامل یا بخشی از پروسه ی درمانی باشد.

چند بار انجام  درای نیدلینگ برای بهبودی کامل لازم است؟
با توجه به مشکل و بیماری فرد و همچنین معاینه ی فیزیوتراپیست ممکن است 3 تا 5 جلسه درمان نیاز باشد هرچند اکثر گرفتگی های عضلانی در همان جلسه ی اول یا دوم بصورت کامل رفع میشوند.جلسات درای نیدلینگ معمولآ با فاصله ی ۴۸ ساعت انجام می شود.

لینکهای مفید سایت پزشک پا در ادامه مشاهده نمایید.

علت گزگز و سوزش دست و پا

علت داغ شدن کف پا چیست

بهترین درمان تنگی کانال نخاعی

کوتاهی آشیل، علت و درمانها

 

منبع : پزشک پا

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *