مراقبتهای پس از جراحی تعویض مفصل لگن – درمان بیماری های پا – پا درد – فیزیوتراپی در منزل

Blog

مراقبتهای پس از جراحی تعویض مفصل لگن

by پزشک پا in آگوست 25, 2017

فعالیت ها و ورزش های مناسب پس جراحی تعویض مفصل لگن (THR)

یک فاکتور مهم جهت بارتوانی مناسب و بازگشت به زندگی روزمره پس از انجام جراحی این است که بدانید پس از جراحی چه کارهایی را میتوانید انجام دهید و چه فعالیت ها و ورزش هایی برای شما مناسب است.بیشتر افرادی که تحت جراحی THR قرار گرفتند کاهش قابل ملاحظه ای را در درد بلافاصله پس از جراحی تجربه کرده اند و انجام فعالیت های روزمره و توانایی آنها بطرز چشم گیری ارتقاء می یابد.

پس از طی شدن دوره توانبخشی اولیه و ارتقاء درجه قدرت و تحمل مناسب، بیشتر جراحان شما را به انجام ورزش های معمول روزمره و ورزش های با فشار متوسط توصیه کرده و تنها از انجام فعالیت هایی با فشار بالا مانند دویدن و پریدن و ورزشهای برخوردی باز می دارند.فعالیت های توصیه شده پس از THR شامل راه رفتن، شنا، گلف،رانندگی، دوچرخه سواری، رقص و سایر ورزش های با شدت متوسط می باشد.fiziotrapy-dar-ab

دوچرخه سواری با حفظ انعطاف پذیری مفاصل اندام تحتانی و بهبود تغذیه رسانی مفصل زانو و افزایش گردش خون، علاوه بر اینکه شما را مزایای ورزش های هوازی مانند افزایش ظرفیت قلبی عروقی و تنفسی بهرمند می سازد موجب بهبودی دامنه‌حرکتی مفاصل لگن، زانو و تقویت‌ماهیچه های شکم شده و موجب تسریع بهبودی و ریکاوری پس از جراحی تعویض مفصل لگن خواهد شد.

دقت داشته باشید در صورت استفاده از دوچرخه ثابت از زین بلند استفاده کرده ودر ماههاي اول ران را بیش از ١٠٠ درجه خم نکنید .همچنین در ابتدای برنامه تمرینی با سرعت و مقاومت پایین شروع کنید و به مرور زمان هر هفته مقاومت را ارتقاء دهید. حین رکاب زدن زانوها را در خط مستقیم نگه دارید و از یکدیگر دور نکنید تا بدین . تعادل و بالانس دامنه حرکتی عضلات اطراف مفصل حفظ شود.

پزشک پا

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *