طب سوزنی چیست؟ – درمان بیماری های پا – پا درد – فیزیوتراپی در منزل

Blog

طب سوزنی چیست؟

by پزشک پا in اکتبر 13, 2016

طب سوزنی از حدود 5000 سال پیش در چین استفاده می شده. در ایران مدارکی برای استفاده از طب سوزنی در زمان قبل از اسلام وجود دارد. پزشکانی در آن زمان بنام نیشتر پزشک وجود داشته اند که از سوزن برای درمان بیماریها استفاده می کردند.

استفاده از طب سوزنی چینی بر پایه فلسفه چینی است. اما در حال حاضر با تحقیقات علمی سعی در کشف روشهایی است که این نوع درمان موثر است. و هر روز در مواردی که طب سوزنی اثر دارد این رشته تقویت شده و بر عکس در مواردی که اثرات آن روشن نیست یا اثری ندارد، کنار گذاشته می شود. بطوریکه در حال حاضر جزو برنامه آموزشی متخصصان طب فیزیکی است. علی رغم ساده به نظر رسیدن این روش، با توجه به خطرات و عوارض احنمالی آن برای بیمار، این روش باید تنها توسط پزشک انجام شود خطر های زیادی از جمله عفونت هم در این موارد دیده شده است.

acupuncture 140

آیا این روش در درمان بیماران موثر است یا تنها نوعی درمان علامتی است؟

روش طب سوزنی یکی از روشهای درمانی است که در کنار سایر درمانها بخصوص انجام صحیح ورزشهای درمانی مناسب می تواند به بیماران کمک نماید. انجام طب سوزنی به تنهایی در موارد زیادی موثر نیست و باید همراه با روشهای دیگر طب فیزیکی و دارویی جهت بیمار استفاده شود. در طب مدرن ، پاسخ مناسب به درمان بستگی به تشخیص درست و استفاده مناسب از این روش در کنار سایر مدالیتی های طب فیزیکی بخصوص ورزش دارد.

anjam-teb-sozani

طب سوزنی میتواند همراه با عوارض خطرناکی مثل پارگی ریه باشد بنابراین فقط باید توسط پزشکان انجام شود.در حال حاضر طب سوزنی یکی از مواردی است که به متخصصین طب فیزیکی در دوره دستیاری آموزش داده می شود. اما برخلاف تبلیغات درمان هر دردی نمی باشد و در موارد خاص که بیمار بدرستی انتخاب شده باشد پاسخ مناسبی به درمان می دهد. از طرف دیگر معمولا طب سوزنی درد زیادی ندارد اما در بیمارانی که ترس از سوزن یا استرس دارند بهتر است از روشهای دیگر برای درمان استفاده نمود.

طب سوزنی در درد گردن

طب سوزنی با استفاده از سوزنهای بسیار نازک استریل ویکبار مصرف انجام میشود. در طب سوزنی با فرو کردن سوزن بدرون نقاط خاصی از بدن، تسکین درد ایجاد میشود. و باعث کاهش اسپاسم می شود. ممکن است برای کسب نتیجه مطلوب به چندین جلسه درمان نیاز باشد.طب سوزنی در دست افراد غیر پزشک می تواند خطرناک باشد. از عوارض طب سوزنی گردنی، پارگی ریه است. در این حالت بیمار بعد از طب سوزنی یا چند ساعت بعد به درد سینه مبتلا می شود. بیمار باید فورا به اورژانس مراجعه نماید. متخصصین طب فیزیکی در درمانهای طب سوزنی تخصص دارند.

teb-sozani-baraye-gardan-dard

طب سوزنی اثر تسکینی دارد اما اگر با شناخت بیماری انجام شود می تواند اثرات درمانی طولانی مدت داشته باشد یا باعث درمان بیماری شود. مثلا درمان طب سوزنی در نقاط ماشه ای که نقاط حساس بدنی می باشند می تواند باعث درمان قطعی بیماری از جمله دردهای ناحیه کمر، پشت وگردن شود.

طب سوزنی و سیاتیک Medical acupuncture
اصطلاح سیاتیک sciatica به دردی گفته می شود که در کمر و پاها ایجاد شده و بر اثر تحریک عصب سیاتیک ایجاد می گردد. درد سیاتیک معمولا از کمر شروع شده و به سمت کفل، پشت ران و تا زیر زانو ادامه می یابد. عصب سیاتیک بزرگترین عصب بدن است که از ریشه های عصبی در نخاع از کمر شروع شده و از قسمت کفل به سمت پاها می رود. تحقیقات زیادی در مورد اثر طب سوزنی بر روی سیاتیک در بیمارستانهای دانشگاهی در کشورهای مختلف جهان صورت گرفته که نتایج همگی آنها از اثرات مطلوب طب سوزنی بر روی سیاتیک حکایت می کند. طب سوزنی با روشهای زیر به بهبود سیاتیک کمک می کند:
1- با تحریک اعصابی که در عضلات و سایر بافتها قرار دارند منجر به ترشح آندورفینها و سایر فاکتورهای شیمیایی شده و فرآیند بروز درد در مغز و نخاع را تغییر می دهد.
2- با کاهش التهاب ( با افزایش ترشح فاکتورهای عروقی و ایمنی).
3- بهبود سفتی عضلات و حرکت مفاصل (با افزایش جریان خون موضعی).
4- با افزایش سطوح سروتونین و نورآدرنالین که می تواند به کاهش درد و تسریع ترمیم عصبی کمک نماید

پزشک پا

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *