سه آسیب جدی زانو – درمان بیماری های پا – پا درد – فیزیوتراپی در منزل

Blog

سه آسیب جدی زانو

by پزشک پا in سپتامبر 28, 2016

متاسفانه میزان ابتلا به درد و مشکلات مربوط به زانوها در کودکان، نوجوانان و افراد زیر 65 سال در حال افزایش است.
بیشتر این مشکلات مربوط به استئوآرتریت می شود که رایج ترین نوع ورم مفاصل (آرتروز) است و زمانی رخ می دهد که غضروف انتهای استخوان ها ساییده شده و درد را ایجاد می کند.
چاقی یکی از بزرگ ترین عوامل ابتلا به آرتروز در جهان است و خانم ها دو تا سه برابر آقایان به دردهای زانو مبتلا می شوند که یک علت آن وجود قاعدگی در زنان است که در طی آن به دلیل تغییراتی در مغز، عضلات به خوبی کنترل نمی شوند.
در این جا نگاهی می اندازیم به سه آسیب عمیق و جدی در زانوهاasib-robat-zanoo

آسیب رباط جلویی زانو
آسیب رباط متقاطع قدامی (ACL) در سنین 15 تا 45 سالگی شایع است. رباط ACL مانع لغزیدن استخوان ساق پا در کنار استخوان ران می شود و باعث ثبات زانوها می گردد.
آسیب ACL می تواند به سه دلیل زیر رخ دهد:
الف- کشیده شدن رباط
ب- کشیده شدن بیش از اندازه و در نتیجه شل شدن رباط
ج- دو نیم شدن رباط بر اثر کشیدگی زیاد
تغییر جهت ناگهانی در هنگام دویدن و یا پریدن ناگهانی می تواند موجب این نوع آسیب شود و علائمی مانند صدا دادن زانو، درد و ورم زانو و ناتوانی در حرکت را باعث می شود.
چه کسانی در معرض خطر قرار دارند: زنان در مقایسه با مردان بیشتر در معرض ابتلا به آسیب رباط جلویی زانو هستند. پریدن و ورزش هایی مانند فوتبال و بسکتبال خطر ایجاد آسیب در ACL را افزایش می دهد.asib-zanoo
پیشگیری: برای پیشگیری از آسیب رباط ها و حتی آرتروز، تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات زانو بسیار موثرند. همچنین ورزشکاران با آگاهی از روش های صحیح پریدن می توانند از خودشان محافظت کنند.
درمان: درمان این نوع آسیب نیز بیشتر از طریق عمل جراحی صورت می گیرد و در افراد مسن به دلیل عدم توانایی و تحرک زیاد، از روش هایی غیر از جراحی مانند استفاده از داروها کمک گرفته می شود

پارگی منیسک زانو
منیسک قطعه ای از یک غضروف است که در زانو قرار دارد و از یک طرف به سر استخوان درشت نی ساق پا و از طرف دیگر به قسمت پایین استخوان ران در زانو متصل می شود و در واقع این دو استخوان را به هم مرتبط می کند.
نقش منیسک، کاهش ضربات وارده به زانو در زمان انجام فعالیت هایی است که باعث فشار به زانو می شود.
انجام ورزش های سنگین و تضعیف غضروف زانو به دلیل افزایش سن، باعث پارگی منیسک خواهد شد.paregi-robat-zanoo

چه کسانی بیشتر در معرض خطر قرار دارند: انجام ورزش هایی مانند هاکی خطر پارگی منیسک را افزایش می دهد.
این ناحیه ی غضروفی اغلب در اثر افزایش سن نازک شده و افراد مسن را در معرض آسیب قرار می دهد.
پیچش ناگهانی زانو و چمباتمه زدن و درمان نامناسب آسیب های قبلی زانو نیز گاهی پارگی منیسک را به دنبال دارد.
پیشگیری: گرم کردن بدن قبل از انجام حرکات ورزشی و حفظ وزن متعادل بدن به جلوگیری از آسیب منیسک کمک زیادی خواهد کرد.
درمان: استفاده از کیسه یخ و استراحت، کلید بهبودی است. در موارد شدیدتر نیز جراحی پیشنهاد می شود

درد کشکک زانو
استخوان پاتلا (کشکک) در جلوی زانو واقع است و می تواند به دلیل آسیب های قبلی، کف پای صاف و یا ماهیچه های ضعیف ران دچار درد شود. کار کشیدن بیش از حد از زانو، این درد را جدی تر خواهد کرد.
انجام ورزش های سنگین و تضعیف غضروف زانو به دلیل افزایش سن، باعث پارگی منیسک خواهد شد.
چه کسانی در معرض خطر قرار دارند: افرادی که تمرینات ورزشی بیش از حد دارند، ولی عمل ریکاوری را انجام نمی دهند یا به مدت ناکافی انجام می دهند (مخصوصا زنان) بیشتر در معرض ابتلا به درد کشکک زانو قرار دارند.
پیشگیری: داشتن وزنی طبیعی و انجام حرکات درست حرکات ورزشی و تقویت عضلات ران و اطراف زانو، فرد را از ابتلا به درد استخوان پاتلا مصون می دارد.dard-mafasel-bimari-pa
درمان: استراحت کافی ،استفاده از کیسه ی یخ در ناحیه ی آسیب دیده، انجام تمریناتی که فیزیوتراپیست توصیه می کند و در موارد شدیدتر جراحی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *