درمان بی اختیار ادراری با فیزیوتراپی و ورزش – درمان بیماری های پا – پا درد – فیزیوتراپی در منزل

Blog

درمان بی اختیار ادراری با فیزیوتراپی و ورزش

by پزشک پا in نوامبر 12, 2016

بی اختیار ادرار به معنای از دست دادن کنترل مثانه است. در بعضی از موارد، این مشکل باعث می‌شود که کل محتویات مثانه خارج شود یا فقط مقدار کمی (در حد چند قطره) از محتویات مثانه، خارج شود. این بیماری بسته به علت آن می‌تواند خفیف یا مزمن باشد.

بی اختیاری ادرای می‌تواند علائم بسیاری از مشکلات مختلف از سرطان گرفته تا سنگ کلیه تا بزرگ شدن پروستات باشد. این مشکل همچنین می‌توان پیامد طبیعی فرآیند پیری باشد (بی اختیاری ادرار در سالمندان)، زیرا عضلات مثانه با افزایش سن ضعیف‌تر می‌شوند. با وجود این که بی اختیاری و تکرر ادرار در زنان و افراد بالای 50 سال شایع‌تر است، هر کسی می‌تواند به بی اختیاری ادرار موقتی یا مزمن دچار شود. darman-edrar-biekhtiar

انواع
بی اختیاری ادراری به سه طبقه یا نوع مختلف تقسیم می‌شود. با این حال، می‌توانید ترکیبی از این سه نوع یا هر سه نوع بی اختیاری را تجربه کنید.

بی اختیاری ادرار استرسی: این نوع بی اختیاری زمانی اتفاق می‌افتد که فعالیت‌های فیزیکی مثل ورزش کردن، سرفه کردن، عطسه کردن یا خندیدن را انجام می‌دهید. این فعالیت باعث ضعیف شدن عضله اسفنکتر که مسئولیت کنترل ادرار در مثانه را دارد می‌شود و باعث خارج شدن بی اختیار ادرار می‌شود.
بی اختیاری ادرار فوریتی: بی اختیاری فوریتی زمانی اتفاق می‌افتد که نیاز شدید و قوی به ادرار کردن را احساس می‌کند. مدت زمان اندکی پس از به وجود آمدن این حس، کنترل ادرار خود را از دست می‌دهید. اغلب، بین به وجود آمدن این حس و از دست دادن کنترل ادرار زمان کافی برای رفتن به دستشوئی ندارید.
بی اختیاری ادرار ناشی از سرریز ادرار: این نوع از بی اختیاری زمانی به وجود می‌آید که شما ادرار می‌کنید اما به طور کامل مثانه خود را خالی نمی‌کنید. اندکی بعد، کمی ادرار از بدن شما خارج می‌شود.این نوع بی اختیاری ادرار دریبلینگ نیز نامیده می‌شود.
پرکاری مثانه: تکرر یا فوریت ادرار با یا بدون بی اختیاری فوریتی.
عملکردی: ادرار کردن بی موقع به دلیل ناتوانی جسمانی
ترکیبی: معمولا به وجود آمدن بی اختیاری فوریتی و استرسی با همدیگر
موقتی: بی اختیاری ادرار که به میزان کم می‌باشد و به صورت موقت به دلیل مشکلی موقتی پیش می‌آید (عفونت، مصرف داروی جدید، سرماخوردگی همراه با سرفه)

Serious doctor listening to his patient talking

علائم

بی اختیاری ادرار در مردان، زنان و سالمندان ممکن است به وجود آید. گاهی این مشکل به ویژه در زنان با علائم دیگری همراه است، که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نیاز شدید به ادرار چه مثانه پر باشد یا نباشد، اغلب همراه با فشار لگن

ادرار کردن بیش‌تر از حد نرمال
خیس کردن رختخواب در خواب
میل شدید برای ادرار در هنگام خواب
ادرار همراه با سوزشalaem-edrar-biekhtiar
علت
بی اختیاری ادرار علت‌های مختلفی دارد که شامل آسیب جسمانی، پیری، سرطان، عفونت و اختلالات عصبی می‌شود. بعضی از این بیماری‌ها تنها منجر به مشکلات ادراری موقتی می‌شود و به آسانی قابل درمان هستند، در حالی که بیماری‌های دیگر شدیدتر و پایدارتر هستند. در ادامه علل بی اختیاری ادراری ذکر شده است:

علت‌های موقتی: برخی از موارد بی اختیاری ادراری موقتی هستند. اغلب، این موارد ناشی از یک عامل خارجی یا سبک زندگی است. مصرف زیاد نوشیدنی‌های الکلی و نوشیدنی‌های کافئین دار یا مصرف بیش از حد هر مایع می‌تواند موجب بی اختیاری موقتی ادرار شود. برخی از داروها از قبیل داروهای فشار خون، داروهای شل کننده عضلات، داروهای مسکن و بعضی از داروهای قلب منجر به بی اختیاری موقتی ادرار می‌شوند. بیماری‌های مشخصی نیز باعث بی اختیاری موقتی می‌شود. یبوست باعث افزایش نیاز به ادرار کردن می‌شود، زیرا مدفوع متراکم باعث پرکاری عصب‌های کنترل کننده مثانه می‌شود.
افزایش سن: با افزایش سن، عضلات مثانه ضعیف‌تر و احتمال بی اختیاری ادرار بیشتر می‌شود. هر مشکل مرتبط با عروق خونی این وضعیت را وخیم‌تر می‌کند. هر چه وضعیت سلامتی بهتری داشته باشید، احتمال ابتلا به این بیماری نیز کمتر می‌شود.elat-edrar-biekhtiar
آسیب: هر گونه آسیبی که برعضلات کف لگن وارد شود منجر به بی اختیاری در ادراری می‌شود، زیرا این عضلات از مثانه شما پشتیبانی می‌کنند. بی اختیار ادرار در زنان گاهی بعد از جراحی برداشتن رحم و بعد از زایمان ممکن است بروز کند.
بزرگ شدن پروستات: در اکثریت مردان، با افزایش سن غده پروستات بزرگ می‌شود. در نتیجه، تجربه بی اختیاری ادرار در مردان شایع است.
سرطان: سرطان پروستات در مردان و سرطان مثانه در زنان و مردانباعث بی اختیاری ادرار می‌شود. در بعضی از موارد، این مشکل از عوارض درمان سرطان می‌باشد. یک تومور، چه خوش خیم باشد چه بدخیم، نیز با انسداد جریان نرمال ادرار باعث بی اختیاری در ادرار می‌شود. سنگ کلیه یا مثانه نیز می‌توانند اثر مشابهی داشته باشند.
دیگر علت‌ها: التهاب پروستات و سیستیت بینابینی(نوعی التهاب دیواره مثانه) گاهی اوقات موجب بی اختیاری ادرار می‌شوند.
تشخیص
فیزیوتراپ برای تشخیص علت بی اختیاری ادرار معاینه انجام می‌دهد. فیزیوتراپ همچنین تعیین می‌کند که آیا برای انجام آزمایشات بیشتر به پزشک باید مراجعه کنید یا خیر. فیزیوتراپ همچنین آزمایشات زیر را توصیه می‌کند:

آزمایش استرسی مثانه: شما با قدرت زیادی سرفه می‌کنید و پزشک نشت ادرار را بررسی می‌کند.azmayesh-masane-baraye-darman-edrar-bi-ekhtiar
تست آنالیز ادرار و کشت ادرار: متخصصین آزمایشگاه ادرار شما برای مشاهده عفونت، وجود یا علت‌های دیگر ازمایش می‌کنند.
اولتراسوند: در این آزمایش با استفاده از امواج صوتی، تصویری از کلیه‌ها، مثانه و مجرای خروج ادرار گرفته می‌شود.
سیستوسکوپی: پزشک یک لوله باریک با دوربین کوچک در مجرای خروج ادرار وارد می‌کند تا داخل مجرای خروج ادرار و مثانه را مشاهده کند.
تست یورودینامیک: این روش فشار در مثانه و جریان ادرار را اندازه گیری می‌کنند.
درمان

فیزیوتراپ برای نظارت بر پیشرفت درمان بی اختیاری ادراری، وضعیت شما را در یک فاصله زمانی یک ماهه یا کمتر بررسی می‌کند. یک برنامه ورزش خانگی مخصوص عضلات کف لگن برای شما تجویز می‌شود. شما پس از رسیدن به نتایج بهینه که توسط فیزیوتراپ تعیین می‌شود می‌توانید درمان را متوقف کنید. فیزیوتراپ مشکل شما را از طریق ارزیابی و معاینه فیزیکی بررسی می‌کند.darman-edrar-biekhtiar

فیزیوتراپ سوالاتی در مورد مشکل بی اختیاری ادراری شما می‌پرسد. این سوالات به منظور تعیین شدت بیماری و درک شما از آن است. پس از آن؛ فیزیوتراپ برای سنجش استحکام عضلات کف لگن آن‌ها را معاینه می‌کند. فیزیوتراپ بر اساس یافته‌های خود، بهترین روش درمان بی اختیاری ادراری را تجویز می‌کند. اولتراسوند لگن نیز یک ابزار معاینه و درمان مفید است.

فیزیوتراپی اولین گزینه درمانی برای برخی از بیماری‌ها مثل پرولاپس ارگان لگن در زنان است. فیزیوتراپی یک روش ایمن و غیرتهاجمی است و قبل از روی آوردن به درمان جراحی می‌توان آن را در نظر گرفت. بیماران اغلب توسط متخصص زنان و زایمان به فیزیوتراپ ارجاع داده می‌شود.

درمان با فیزیوتراپی
براساس نتایج معاینه، فیزیوتراپ روش‌های درمانی مخصوصی را برای استحکام عضلات کف لگن وبهبود عملکرد آن‌ها توصیه می‌کند. فیزیوتراپ در موارد زیر به شما کمک می‌کند:

توانایی کنترل
کاهش نیاز به پد برای جذب ادرار، داروهای مخصوص بی اختیاری ادراری و احتمالا درمان بی اختیار ادرار با جراحی
روش‌های مختلف درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی وجود دارد. یکی از این روش‌ها، ورزش‌های کگل است که به استحکام عضلات لگنی کمک می‌کند. ورزش‌های کگل به همراه تمرین مثانه و اصلاح جذب مایع اغلب در درمان بی اختیاری استرسی بسیار موفق عمل می‌کنند.varzesh-baraye-edrar-bi-ekhtiar

ورزش

ورزش‌های کگل باعث هماهنگ شدن عضلات لگن می‌شود. روش انجام این ورزش‌ها به صورت زیر می‌باشد:

عضلاتی که برای متوقف کردن جریان ادرار مورد استفاده قرار می‌دهید را فشار دهید ( اما در هنگام ادرار کردن این ورزش‌ها را انجام دهید)
به مدت 10 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و سپس عضلات خود را شل کنید
این حرکت را ده تا 20 مرتبه به صورت پی در پی و حداقل روزی سه بار انجام دهید.
مراقب باشید که عضلات ساق پا، باسن یا شکم خود را فشرده نکنید. این ورزش‌ها را در یک برنامه منظم انجام دهید. برای مشاهده بهبود در علائم بی اختیاری ادرار باید بین 4 تا 6 هفته صبر کنید. در صورتی که برای انجام حرکات کگل مشکل دارید، می‌توانید به یک فیزیوتراپ که در زمینه بهداشت لگن زنان تخصص دارد مراجعه کنید.fiziotorapy-baraye-edrar-bi-ekhtiar

این کار را تکرار کنید، اما بیش از حد انجام ندهید. در ابتدا، محل ساکتی مثل دستشویی یا اتاق خواب را برای ورزش کردن پیدا کنید تا در آنجا بتوانید به راحتی تمرکز کنید. عضلات لگن رافشار دهید و تا سه بشمارید و سپس رها کنید. سپس آن‌ها را شل کنید و تا سه بشمارید و سپس حرکت را مجددا تکرار کنید. این حرکت را در سه دست و در هر دست 10 مرتبه تکرار کنید. انجام ورزش‌های عضلانی لگن را به صورت دراز کشیده شروع کنید. این وضعیت ساده‌ترین وضعیت برای انجام این ورزش‌ها است، زیرا عضلات نیازی به غلبه بر جاذبه ندارند. وقتی عضلات شما قوی‌تر شدند، حرکات ورزشی را به صورت نشسته یا ایستاده انجام دهید. غلبه بر جاذبه شبیه اضافه کردن وزنه بیشتر است. صبور باشید و تسلیم نشوید. روزی فقط 5 دقیقه طول می‌کشد. ممکن است برای مدت سه تا شش هفته در کنترل مثانه خود بهبودی مشاهده نکنید. اغلب افراد پس از چند هفته متوجه کمی بهبودی می‌شوند.

پزشک پا

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *