درد و ضعف رفتن ران و ساق پا – درمان بیماری های پا – پا درد – فیزیوتراپی در منزل

Blog

درد و ضعف رفتن ران و ساق پا

by پزشک پا in سپتامبر 11, 2016
درد و ضعف رفتن ران و ساق پا
علت پا درد می تواند متفاوت باشد. با این حال، بعضی از دلایل درد پا از لحاظ پزشکی شدید هستند. ناراحتی خفیف اغلب در کوتاه مدت از بین می رود و با درمان های خانگی تسکین می شود. از دلایل پا درد و علت درد کشاله ران می توان به موارد زیر اشاره کرد:
گرفتگی عضلات: علت اصلی پا درد گرفتگی یا اسپاسم عضلانی است. خستگی عضلانی، کم شدن آب بدن و بعضی از داروها مثل داروهای ادرار آور و استاتین منجر به گرفتگی عضلانی و درد پا می شوند.Calf leg pain man holding sore and painful muscle sprain or cramp ache filled with red pink bright place. Person injured when exercising or running
آسیب دیدگی: پادرد همچنین اغلب نشان دهنده نوعی آسیب دیدگی است. این آسیب دیدگی ها از قرار زیر هستند:
کشیدگی عضله و درد کشاله ران
التهاب تاندون
درد ساق پا (دردی که پس از استفاده بیش از حد در قسمت پایین ساق پای خود تجربه می کنید)
شکستگی تنشی استخوان
از جمله بیماری هایی که منجر به پا درد می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
تصلب شریان (سفت شدن شریان ها)
ترومبوز سیاهرگی عمقی ( لخته خونی که با دوره های طولانی استراحت در رختخواب به وجود می آید)
نقرس
رگ های واریسی
وجود عفونت در استخوان یا بافت های پا
آسیب عصبی (اغلب در نتیجه بیماری هایی مثل دیابت )
لغزش دیسک (در این وضعیت بیمار علاوه بر کمر درد درد کشاله ران پا که تا ساق پا نیز ادامه می یابد را تجربه می کند.)
بیماری اسگود شلاتر (صفحه رشد درشت نی در بین نوجوانان)
تومورهای بدخیم در استخوان
داروهای مشخص مثل کورتیکواستروئیدها
تومورها یا کیست های خوش خیم (مخصوصا روی درشت نی و استخوان ران)
بیماری لگ، کالو-پرتس (نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران در لگن بچه ها که عموما در بین کودکان و نوجوانان)
لغزش سر استخوان ران (عموما در بین کودکان، مخصوصا کودکانی که اضافه وزن دارند)
اضافه وزن که بطور مثال باعث پا درد در بارداری می شودdard-ran-va-sagh-pa
زمان مراجعه به پزشک
یکی از چالش هایی که افراد مبتلابه پا درد و زانو درد با ان روبه رو هستند این است که آیا به پزشک مراجعه کنند یا به بخش اورژانس بروند. در صورت داشتن موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:
وخامت درد پا
ورم در دو پا
رگ های واریسی که باعث ناراحتی می شوند
پا درد در حین راه رفتن
درد پا که بیش از چند روز طول بکشد
در صورت داشتن موارد زیر همراه با پا درد به بخش اورژانس مراجعه کنید:
قرمزی و گرمی
داشتن تب
سرد یا رنگ پریده شدن پا
مشکلات تنفسی به همراه ورم دو پا
برش عمیق روی پا
بی تحرکی
ناتوانی در قرار دادن وزن بر روی پا
آسیب دیدگی مستمر که همراه با صدای ترکیدگی یا سایش بوجود می آیدanvaee-bimarihaye-pa
تشخیص
در طول معاینه فیزیکی پا درد، پزشک در مورد جراحی های قبلی، آسیب دیدگی لگن، یا فعالیت های مکرر که باعث التهاب عصب می شوند، سوالاتی می پرسد. پزشک تفاوت در حواس را بین پای آسیب یده و پای دیگر شما بررسی می کند. برای تایید محل درد پا، پزشک بر روی عصب کمی فشار وارد می کند تا محل درد مشخص شود. برای حذف مشکلات دیگر در این نواحی، شکم و لگن شما معاینه می شود.
تصویربرداری با اشعه ایکس باعث تشخیص ناهنجاری های استخوانی می شود که بر عصب فشار وارد می کند. در صورتی که فکر می کنید رشدی مثل رشد تومور منبع فشار است، پزشک از شما درخواست می کند تا ام آر ای یا سی تی اسکن بگیرید. در موارد نادر، مطالعه هدایت عصبی توصیه می شود.
درد و ضعف رفتن ران و ساق پادرمان
درمان درد کشاله ران و ساق پا بستگی به تشخیص و علت پا درد دارد. وقتی دلیل درد مشخص شد، درمان بر کنترل درد و کنترل مشکل بوجود آورنده به منظور پیشگیری یا کاهش درد پا در آینده می شود. در مورد روش کنترل پا درد مزن خود با پزشک صحبت کنید.elat-dard-zanoo
درمان خانگی
وقتی علت پا درد را بدانید، به بهترین شکل می توانید آن را درمان کنید. در صورتی که رگ های واریسی دارید و بر این باور هستید که آنها منبع درد پا ی شما هستند، در حین استراحت سعی کنید پای مورد نظر را بالا بگیرید. جوراب واریس تا حدودی تسکین دهنده است. بعضی از علت های شایع درد پا گرفتگی عضلانی یا خستگی عضلانی پس از فعالیت فیزیکی بیش از حد است. در صورتی که درد نتیجه فعالیت فیزیکی بیش از حد باشد، ابتدا بر روی پای خود یخ قرار دهید. شما باید در چند روز اولی که درد پا ظاهر می شود روزی چهار مرتبه یا بیشتر بر روی پا باید یخ قرار دهید. حداکثر 15 دقیقه یخ را روی پا قرار دهید.bimarihaye-pa-dard-sagh-pa
تا حد امکان استراحت کنید و پای مورد نظر خود را بالا ببرید. حرکات کششی و ماساژ نیز درمان های خانگی مناسبی برای گرفتگی عضلانی و درد کشاله ران هستند. شما می توانید داروی مسکن غیر تجویزی مثل آسپیرین را مصرف کنید تا درد خود را بیشتر تسکین دهید.
درد و ضعف رفتن ران و ساق پا
روش های دیگر
تمامی روش های درمانی برای نوع درد مشخص شما مناسب نیستند. روش های درمانی دیگر از قرار زیر هستند:
دارو: پزشکان اغلب در ابتدا دارو تجویز می کنند. به دلیل اینکه هر فرد واکنش مختلفی به دارو دارد، پزشک میزان مصرف و داروهای متنوعی را برای شما تجویز می کند. داروها شامل مسکن های غیرتجویزی مثل آسپرین، استامینوفن، استروئیدهای ضد التهابی و داروهای مسکن قوی تر می شود.
فیزیوتراپی: در روش فیزیوتراپی تلاش می شود که عضلات ساخته یا بازسازی شوند و به شما این امکان را می دهد تا درد پا کمتری را تجربه کنید و طبیعی تر حرکت کنید. پزشک فیزیوتراپی منفعلانه مثل ماساژ و کمپرس گرم و سرد یا روش های درمانی فعالانه مثل حرکات ورزشی را توصیه می کند.
کاهش وزن: در صورتی که چاق هستید یا اضافه وزن دارید، کاهش وزن باعث بهبود علائم پا درد می شود.
تزریق استروئید و بی حسی موضعی: در صورتی که اقدامات فوق در بهبود علائم موثر نبودند، تزریق به ناحیه دردناک موثر است.Physical Therapy.
جراحی: در صورتی که وضعیت شما شدید یا مستمر است، برای درمان بیشتر به یک متخصص ارجاع داده می شوید.پزشک آزمایشات تصویر برداری مثل ام ار ای یا سی تی اسکن را برای پیدا کردن علت درد پا شما انجام می دهد. در صورتی که آزمایشات مشکلی را نشان دهند که با جراحی اصلاح می شود، پزشک جراحی اصلاحی را برای بهبود پا درد تجویز می کند
پا درد عارضه ی بسیار شایعی است، که می تواند علت های مختلفی داشته باشد این درد می تواند شامل درد پا، درد ساق پا و درد کشاله ران هم بشود. درمان این درد با توجه به علت آن صورت می گیرد. درد کشاله ران معمولا در نوجوانان شیوع بیشتری دارد اما در سنین دیگر هم ممکن است بروز کند. گاهی پا درد شبانه می تواند باعث برهم زدن خواب بیمار شود که در این موارد بهتر است به پزشک مراجعه کنید

همچنین مطالب توصیه شده به شما ...

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *